středa 9. listopadu 2011

Jako v IKEE

Všimli jste si někdy v IKEE (pardon za to skloňování), jak jsou třeba v místní restauraci nápisy s vysvětlením, proč je potřeba si odnášet po sobě tácy s nádobím? Seděl jsem tam jednou a říkal si, jak ten zakladatel IKEY vlastně asi začínal. Někdo mi říkal, že začal nábytek dodávat zákazníkům tak, aby byl dobře přepravitelný, ale zároveň si jej museli složit doma. Na druhé straně je jako odměna dobrá cena. Mají takto postavený vlastně celý svůj obchod.

Tehdy jsem jezdil denně z Prahy do Liberce a docela mne to unavovalo zařizovat úplně vše za zákazníky plus denně 3 hodiny cestovat. Jenže myšlenku jsem měl stejnou jako ten zakladatel IKEY: ti zákazníci jsou přeci šikovní a zvládnou to, když jim vše vhodně připravíme. Realita byla samozřejmě dost tvrdá a trvalo mi zhruba dva roky, než jsem uživatele naučil používat systém Dokládka tak, aby i noví příchozí hned věděl, co má provést. Možná tu opět trochu schodím firmy, jenže systém přepravy na našem druhém systému Mailboxde.cz je téměř identický jako Dokládka. Nevím, v čem je mentalita firem jiná než soukromých osob, ale identický formulář dokáže vyplnit 100% zákazníků Mailboxu, ale jen zhruba 85% firem v systému Dokládka.

Dnes si ale nedokážu představit, že bych se vrátil do doby před dvěma lety, kdy jsem vyplňoval za velké procento zákazníků formuláře. Když se na to dívám zpětně, byla to šílená ztráta času a dnes bych tím úplně zastavil tok zásilek a naštval velké množství lidí, co si vše připravili sami. Vím, že je to pro některé zákazníky pravděpodobně nepochopitelné, ale vzpomeňte si třeba na toho majitele IKEY, jak dodnes ve Stockholmu odnáší ty tácy v jediné své restauraci, protože se svými kolegy nemohli nikdy investovat čas do růstu firmy.

0 komentářů:

Okomentovat