středa 12. října 2011

V čem jsou Němci jiní než Češi

Včera jsem jel autem domů a celou cestu jsem o tom přemýšlel, jací jsou vlastně Češi a jací Němci. V Německu jsem se pomalu naučil jednu věc, která mne dříve chyběla. Začít dělat věci podle harmonogramu. Poslední měsíce jsem začal mít obrovské množství administrativy. Teoreticky vzato - vždycky jí je hodně, ale tenhle rok se zdvojnásobila. Pracujeme na hodně věcech, abychom je co nejdříve zautomatizovali, jenže ne vše jde tak rychle jak chceme a upřednostňujeme spíše automatizaci nejdříve pro zákazníky, než pro nás. Musel jsem si tedy nějak poradit. Jedním z kroků, co jsem se naučil v Německu bylo to, že jsem musel zkrátit časy mezi zpracováním dokladů a naučit se určité pravidelnosti. Nečekat, až doklady pokryjí postupně mnoho metrů čtverečních. Třeba to znáte:) Tohle v Německu prostě funguje. Objednáte si svoz ze skladu na půl čtvrtou a do telefonu se Vám už předem omluví, že to možná bude pár minut sem, pár tam. Ze začátku jsem byl nervózní, jestli dopravce přijede, ale dnes vím, že nejezdí v půl čtvrté, ale pravidelně mezi 15:20 - 15:25. Stejně to je s přivezením zásilek. Každý má svůj čas. Takto je to s většinou věcí. Němci nejsou nějak rychlejší než Češi, oni jen začnou včas a nehromadí si před sebou práci. Třeba se to někoho dotkne, ale beru to klidně na sebe - já takový opravdu v základu jsem, prostě tu slovanskou krev nezapřu...

Když jsem v Německu podával poprvé daňové přiznání, omylem jsem ho podal špatně, protože jsem měl za to, že jsem čtvrtletní plátce. Přiznání k DPH se podává vždy do 10. dne následujícího měsíce. 18. mi přišel dopis, že jsem to podal špatně, a že jejich systém mne nemohl zpracovat, abych tedy podal jako měsíční plátce. Ještě ten den jsem to zpracoval a ačkoliv jsem měl platbu uhrazenou správně včas, DPH bylo tím pádem podáno o 8 dní později, než mělo být. Přišel mi vzápětí dopis a já už měl hrůzu, co se bude dít... V dopise stálo, že DPH musí být podáno bezpodmínečně vždy do 10. Ale vzhledem k tomu, že se mi to stalo poprvé, pokuta mi vystavena nebude. Jen ať si na to dávám pozor. Když najednou víte, že jste vyčnívající osoba a ještě cizinec v jiné zemi, fakt si ten pozor dáte.

Ale i tak jsem stále nepřišel na to, jestli se to naučili ve škole, nebo to prostě mají v genech. Je to jedna z mála věcí, které jsou pro mne relativně záhadou. Každopádně je to jeden z pilířů silné německé ekonomiky.

0 komentářů:

Okomentovat