úterý 1. března 2011

Systém na ověřování plateb - II

Psal jsem v předešlém článku o tom, že by se mi líbila aplikace na prověřování odeslaných plateb. Napíšu to otevřeně, co mne zatím napadlo, třeba se někdo chytne a řekne, že do toho jde taky.

Problém je v tom, že banky stále platby mezi jednotlivými ústavy nepřipisují online bez zpoždění, ale vždy je zhruba den zpoždění. Mohu si samozřejmě problém vyřešit zavedením platby kreditní kartou, jenže jsou to další 3 - 4% navíc. Samozřejmě pro expresní případy plateb by to šlo zpoplatnit s patřičným odůvodněním, jenže ta nevole lidí je dost vysoká - viz starší článek o platbách kreditní kartou.

Moje představa:
Obchodník (třeba já) bych chtěl potvrzení po kupujícím, že peníze odeslal přes "ověrovací systém". Bylo by to jakési jeho čestné prohlášení... Když v systému bude poprvé, měl by hodně malý rating a řekl bych mu, že zašleme zboží, až budou peníze na účtu. Až by peníze dorazily v běžné lhůtě, dal bych mu hvězdičku za rychlou platbu a odeslal zboží. Až to takto udělá potřetí, určitě by měl ode mne vyšší důvěru. Stejně tak jako od ostatních prodejců. K tomu, aby aplikaci skutečně použil, by ho donutilo rychlejší odeslání zboží a budování určitého kreditu.

V tomhle systému je samozřejmě spousta různých nedomyšlených věcí, ale ptám se proto, jestli něco podobného již existuje.

Třeba to řešení půjde vytvořit jen pro firmy, ale určitě bych nechtěl, aby bylo orientováno jen na ČR...

Za používání aplikace by platili obchodníci. Muselo by to být třeba 1 euro měsíčně.

0 komentářů:

Okomentovat