pátek 4. března 2011

Deutsche Post vs. Česká pošta

Sem tam zajdu v Německu na poštu zjistit nějaké aktuální informace. Opravdu musím říct, že Němci jsou v některých věcech strašně moc před námi a přijde mi, že Česko na ně v některých věcech nemůže dosáhnout. Jsou to takové dost zásadní drobnosti, které si uvědomuju už po přejetí hranic.

Šel jsem dnes navečer kolem budovy pošty v Žitavě a míjel jsem zhruba 25 nablýskaných žlutých dodávek Deutsche Post. Ten pohled stál vážně za to. Litoval jsem, že jsem s sebou neměl foťák. Oni totiž ty vozy byly srovnány jak podle pravítka v lajnách. Nakonec jsem míjel ještě asi 4 zaparkované dodávky, co se na parkoviště nevešly a měly přesně vyhrazená místa. Schválně jsem se podíval, jestli náhodou jedna nevybočuje do ulice. Nevybočovala. Každá byla zaparkována stejným směrem a všechny byly opět umyté. V areálu jsem si všiml ještě mnoha poštovních kol, které jsou asi úplně největší perlou. Jen tak pro představu, Žitava má jen cca 29 tis. obyvatel...

Zdroj: cargocycling.org

Přišel jsem na poštu a paní za přepážkou mne již znají a vůbec nemají problém s tím že jsem z Čech a mluvím nedokonalou němčinou. Je to až paradox, jak jsou na mne milé a vše mi vysvětlí. Nejsou zde žádné kukaně za sklem, žádná rozdělená pracovní místa, žádné Qmatic na vyvolávání zákazníků. Lidé prostě přijdou na poštu a pozdraví klidně ve dveřích. Tři paní u pultu s Vámi jednají ve stoje, a když jim někdo přinese hromadu balíků, nechají práce a věnují se dalším příchozím, i když by to zvládly kolegyně. Tohle je něco, co mi v Čechách strašně moc chybí a nejhorší je, že to můžu vždy za pár hodin porovnat v Liberci.

Další věcí jsou všechny různé vybavení Deutsche Post. Připadáte si jak v lepším papírnictví, kde jsou všechny důležité materiály po ruce. Napíšu o různých možnostech zase příště, ale i tak návštěva německé pošty je fakt zážitek.

0 komentářů:

Okomentovat