úterý 28. prosince 2010

Servery pro hromadné nakupování a agregátory slev


Fenomén hromadného nakupování asi není třeba dlouze představovat. V zahraničí je to model známý již od roku 2008 (wikipedia), ale v Česku a Slovensku se pytel roztrhl až v červenci roku letošního, kdy se do povědomí dostaly portály Slevomat.cz nebo Vykupto.cz. Nyní, po 6 měsících, evidujeme cca 150 českých a slovenských slevových serverů, takže křivka růstu počtu slevových serverů je téměř závratná. Odhady odborníků na situaci v následujících měsících hovoří jasně - slevové servery se budou spojovat, skupovat a většina zanikne.

S rostoucím počtem slevových serverů napadla několik lidí myšlenka, která se dnes může jevit jako "nápad roku". Shromáždit slevy z jednotlivých serverů na jednom místě napadlo jako prvního Milana Kryla, který vytvořil agregátor slev SlevaX.cz a započal tak další "hype" - vytváření dalších a dalších agregátorů slevových serverů.

Agregátor Skrz.cz, o kterém tu budu psát, byl v pořadí 3. agregátor slev (začátek srpna) a momentálně je (dle několika zdrojů) jedničkou mezi agregátory slev hromadného nakupování, s návštěvností několika desítek tisíc lidí denně. Ačkoliv šlo zpočátku primárně o službu pro lidi (a jde mi o to samozřejmě stále), s příchodem prvních Affiliate programů se z toho začala rýsovat i dobrá možnost přivýdělku, která velmi rychle zaplatila vývoj agregátoru (resp. můj čas tomu věnovaný). Návštěvnost rostla a roste nadále každý týden zcela přirozeně a nejvíce funguje "word of mouth". Trafik je z 65% přímý, zbytek jsou odkazující stránky a vyhledávače.

V souvislosti s tím vzrostly i nároky na mojí osobu, na což jsem jako programátor nebyl příliš zvyklý a jde o moje první "podnikání" vůbec - Ondra tomu říká start-up ;). Schůzky se slevovými servery, nabídky na odkoupení, desítky telefonátů týdně, pozvánky na akce... o to těžší situace, když pracujete na projektu (fotobanka Pixmac), který máte rádi, nechcete šidit ani jedno, ale po večerech se další vývoj Skrz.cz a komunikace se servery a komunitou prostě nestíhá.

Situaci jsme s spolu s agregátorem slev Slevin.cz nevylepšili ani tím, že jsme v polovině listopadu spustili vlastní jednoduchou Affiliate síť, která nám umožňuje zpoplatnit i servery, které nemají vlastní affiliate program. A ačkoliv tento systém, i přes naše obavy při spouštění a ohlasů od slevových portálů, funguje naprosto skvěle, klid v duši nemáme, ba naopak ;) Ale to už bude na další článek.

0 komentářů:

Okomentovat