čtvrtek 25. listopadu 2010

Rizika v podnikání při přepravě

Minulý pátek ráno jsem zjistil, že nám na jedné přepravě po EU zvážila policie v Rakousku náklad, který byl mnohokrát těžší, než bylo uvedeno v přepravních listech. Problém byl v tom, že vůz policie zabavila i s nákladem až do druhého dne. Bylo to dost nepříjemné pro všechny zúčastněné strany. Už jsem si na podobné situace celkem zvykl. Každopádně tuto jsem ještě nezažil. Nevěděl jsem, po kom vlastně vymáhat škodu, když s odesílatelem žádnou smlouvu de facto nemáme, protože přepravu hradil i objednával příjemce. Dopravci vznikly vícenáklady za náhradní přepravu a pokutu. Úhrnem přes 30 tisíc korun. Nejvíc mě štve, že mi podobné události dost nabourají program někdy i na několik dnů, ale počítám s tím, že vždy se může něco přihodit.

V pátek jsem volal různým svým dodavatelům v logistickém řetezci, se kterými spolupracujeme, jak podobné situace řeší. Každý na to měl svůj názor, jenže v tu chvíli jsem potřeboval zákonné řešení, které nikdo neměl.

Celou sobotu jsem štípal dřevo na zimu a přemýšlel, jak takovouto situaci vůbec řešit, a jaké nároky byly nebo nebyly oprávněné, kdo a kde vlastně udělal chybu. Na první pohled bylo jasné, že pochybil odesílatel, jenže dokumentace k zásilkám byla tak neurčitá, že měla každá strana svou verzi.

Nakonec mi nezbylo nic jiného, než si sednout k zákonům a hledat různé spojitosti. Po dlouhých hodinách jsem dohledal co jsem potřeboval a řešení našel ve dvou různých zákonících a jedné mezinárodní úmluvě. Jako kdyby ti zákonodárci skutečně věděli, že i toto se může stát...

Nojo, zákony můžete mít nastudované, jak chcete, ale psát je do e-mailu může znamenat někdy dost velký náraz, ačkoliv jste si 100% jisti, že máte pravdu. V těch horších případech může cesta skončit třeba až u soudu, v lepších ztrátou stálého zákazníka. Chtěl jsem ale znát vyjádření i druhé strany. Rozhodl jsem se tedy, že pojedu celou situaci vysvětlit osobně. Nevím proč, ale vše se najednou vyjasnilo a dopravce má peníze na účtu... Občas člověk asi musí vystrčit paty ven a jít až na pranýř, i když je to nepříjemné.

0 komentářů:

Okomentovat