čtvrtek 22. července 2010

Startup roku: DatovéSchránky.info

Přemýšlel jsem, zda mám psát tento článek. Strašně mi vadí, když si někdo pořád na něco stěžuje. Hlavně lidé na poště většinou dost běsní a sám Českou poštu docela i hájím, protože se dost lepší a je to na ní vidět.

Jenže od loňského roku platí, že všechny právnické osoby musejí mít fungující datovou schránku. S tím nemám problém. Čemu moc nerozumím je to, že si musím měnit každé 3 měsíce heslo, jinak je mi schránka zrušena a stojí mne to opět cestu na poštu, aby mi byla znovu aktivována. Heslo vám může zaslat jen úředník České pošty. Druhá aktivace již stojí 200,- Kč. Docela mne mrzí, že tu vždy tak dopadne více věcí (podobně dopadl i elektronický podpis, který mi byl vystavován 1,5 hodiny na přepážce).

O co horší je, že přihlašovací jméno je směs znaků, u kterých je občas nutné překlikávat českou klávesnici na anglickou a aplikace je absolutně uživatelsky nepřívětivá.

Hlavolam číslo 1: Zkuste se přihlásit do své datové schránky na adrese: datoveschranky.info

Hlavolam číslo 2: Získání přístupu (postup, který zvládne laik, když si vezme půl dne dovolené).

Obdržel jsem tedy jinou změť znaků včetně hesla s 10 znaky a postup na A4, jak provedu opětovnou aktivaci. Vzpomněl jsem si třeba na mou babičku, jak by při zadávání hesla hledala znaky jako $ apod. a tajně doufala, že pod těmi hvězdičkami se opravdu zobrazí…

Řešení hlavolamu č. 1: Přihlašování do schránky lze provést pouze na adrese: mojedatováschránka.cz

Možná časem napíšu feedback na poštu, že by se mi líbily nějaké nové funkce, ale jestli to má smysl řešit? Nemá...

5 komentářů:

Martin řekl(a)...

Ano, musím potvrdit, v obálce jsem dostal v hesle takové znaky, že to někomu může dělat opravdu problém vůbec se tam dostat.
A celkově práci se schránkou opravdu nezvládne začátečník.

Anonymní řekl(a)...

Cele datove schranky je jedna velka prasarna ... aneb jak dobrou myslenku dovest do dokonale zkazy jak je v nasem state zvykem

Martin Talavášek řekl(a)...

Co jsem slyšel, tak to je celé demence² ... předražený, nefunkční bazmek, to je prostě česko...

eMan řekl(a)...

Mám stejné špatné zkušenosti jako ostatní. Hlavně že tam udělají tolik bezpečnostních prvků, ale že by napsali adresu kde se mám přihlásit to ne :(. Potom si tu adresu musí člověk najít přes google nebo přes seznam, tam zase hrozí že to může být web nějakého podvodníka. Laik těžko pozná. Navíc mě DS jedou jenom v IE, ani v opeře a ani ve firefoxu nejedou. Škoda mluvit, nápad dobrý, provedení strašné.

Supermario řekl(a)...

Navic nutnost mit nainstalovanou zbytecnost od 602 soft., nutnost je ukladat externe protoze to narozdil od kazdyho freemailu to ma omezenou kapacitu - des bes...

Okomentovat