sobota 5. června 2010

Období přemýšlení o českém trhu

Dlouho jsem teď nepsal žádný článek. Hodně jsem přemýšlel nad svým podnikáním, které jsem se rozhodl dost radikálně osekávat na to, co je pouze nejnutnější a co zvládnu a co je ziskové. Také jsem si uvědomil, že nechci celý svůj život strávit za počítačem.

Poslední rok jsem se dost chytal různých příležitostí, co mne napadly. Založil jsem distribuční web LisovanePalety.cz a propojil dvě podnikání najednou. Píšu o tom, protože mi tento web úplně otevřel oči. Našimi zákazníky, pro které zajišťujeme přepravu jejich zásilek po EU je určitá skupina lidí, kteří si většinou dobře uvědomují hodnotu svého času a peněz. Pro ně byl dokonce primárně web s paletami určen, aby si na své zásilky objednali tyto palety až k sobě do skladu.

Když jsem začal distribuovat lisované palety ze skladů v Kladně a Brně, otevřel se mi český trh doslova před očima. Resp. jeho duševní proces. Palety nabízíme nejlevněji na trhu a dopravíme je kamkoliv po ČR za ceny nejlevnější sběrné služby, se kterou pracujeme. Je nám jedno, zda si palety zákazník vyzvedne přímo ve skladu, nebo mu je dovezeme. Myslím, že tato služba funguje skvěle. Ale jedna věc mne hodně zarazila. I když jsem maximálně jsem zjednodušil objednávkový formulář, takže zákazník si může objednat dokonce dvěma způsoby, využije online cesty zhruba 20 - 30% zákazníků. Ostatní zákazníci objednávají přes telefon, nebo e-mail. Určitě nemá smysl rozebírat, co je pro provozovatele výhodnější, ale český trh je takto nastaven.

Než jsem začal provozovat tento web, neuvědomil jsem si, kolik zákazníků je ochotno dojet si pro palety třeba 200 km vlastním vozem, nebo poslat své firemní nákladní auto, aby palety mohli odvézt sami, protože ten vůz ve firmě mají a musí se využívat. Vždy si jen promítnu toho řidiče, kterého je nutné taktéž kromě leasingu a nafty zaplatit. Možná občas moc propočítávám náklady, ale vysvětlování se většinou nehodí. Je to takové kouzlo českého trhu, kterému občas moc nerozumím.

6 komentářů:

Supermario řekl(a)...

No to se ani nedivim, hned nahore je telefon a velky odkaz na objednavku na frontpage mi nefunguje :)

Ondrej Krabs řekl(a)...

Vidis, to mi jeste nikdo nerekl. Jaky mas prohlizec, prosim?

Andre řekl(a)...

Opera a Firefox: Odkaz na formulář funguje, ale trošku déle se načítá, to může být problém.
Samotný formulář jsem neszkoušel.

Martink řekl(a)...

Tak jsem to také odklikl a když se zamyslím nad tím jak probíhá ten proces v hlavě lidí tak bych tam udělal několik změn:

1. tlačítko "objednávka" přesunout na místo toho telefonu, telefon zmenšit
2. na tlačítko použít červenou barvu - celý web ji postrádá, takže to dostatečně "kopne" do očí.
3. místo "objednávka" použít "nejrychlejší online objednávka" - prostě evokovat že ušetří čas nebo je to výhodnější
4. něco jako "1-click" objednávka - pamatováka pro veškerá nastavení - s možností změn. Velká část lidí má odpor k vyplňování formulářů, ti starší i pak různé formy "strachu" (že to udělají špatně, že se to neodešle, že nemají jistotu potvrzení apod.. Telefon je pro ně jistější.

Martin řekl(a)...

český trh je sám o sobě specifický, co funguje v ČR jinde většinou nefunguje a naopak :o)

Ondřej Krabs řekl(a)...

Martink: s tím tlačítkem to časem tak udělám, ale nechám tam jen Objednávka - mám rád, když je to stručnější. Možná tam něco doplním, popřemýšlím nad tím. Dík

Okomentovat