čtvrtek 27. května 2010

Osobní versus písemné jednání

Dnes mi to nedalo a musel jsem reagovat na jeden příspěvek na úplně jiném blogu. Normálně to nedělám, ale neměl jsem zrovna náladu a osobně mi komentář dost vadil. Když někdo v příspěvcích remcá, tak to nikomu ani moc nevadí a i remcalové jsou potřeba:). Ale myslím, že si spousta lidí ani nedokáže podívat pod ruce a třeba si neuvědomí, co vlastně napsali. Respektive by to osobně skupině lidí neřekli.

Nedávno jsem dostal kopii e-mailu, který byl adresován našemu dodavateli a byl psán člověkem, kterého velmi dobře znám. E-mail byl hodně přímý a na můj vkus až moc. Problém je v tom, že tento můj známý je perfektní vyjednavač. Takto jej zná většina lidí, kteří se s ním osobně setkali. Sám o jeho kvalitách vím a je to člověk s velkým charisma. Scénář tehdy byl úplně učebnicový: zavřel si dveře u dodavatele a ten zrušil služby, které jen tak obnovit nelze. A byl to samozřejmě průšvih (jinak by mi ten e-mail nepřišel).

Když s určitými lidmi komunikujete hodně často, je pak celkem zajímavé je pozorovat, že přes e-mail byste se s nimi pravděpodobně nedali do řeči, když byste nemuseli, kdežto v osobním životě Vám sedí úplně perfektně. Nicméně mám rád tu skupinu lidí, se kterými se dá mluvit stejně po e-mailu, telefonu i osobně a vím, že mluvím stále s tím dotyčným a ne s Anonymem153 :)

2 komentářů:

Vembl řekl(a)...

Myslím si, že tohle je problém většiny lidí. Buď je člověk dobrý "písmák" a špatný "ústňák" nebo naopak. Já to mám třeba naprosto obráceně. Písemně se člověk dokáže více rozepsat a jednotlivé věci vysvětlit, kdežto když sedím proti klientovi a ten se mě na něco ptá tak často blekotám a nejsem schopen ze sebe vypravit pořádnou větu a obhájit si své stanovisko. A tvůj známý na tom může být podobně, jenom v opačném gardu. Mě vyhovuje, když si mohu vše klidu připravit a rozmyslet a napsat to do e-mailu nebo dopisu než když na mě někdo vyhrkne něco při osobním jednání a já najednou nevím jak zareagovat.

Ondřej Krabs řekl(a)...

Jo, dokonce si to u Tebe i tak myslím :) Ale o to ani tak nejde, spíše mi vadí vulgární komunikace s dodaveteli.

Okomentovat