úterý 4. května 2010

Co je klíčové ve startup fázi?

Každý, kdo provozuje rozjíždějící se firmu, určitě čas od času přemýšlí o budoucnosti. Jak se vyvine trh za rok, za dva, je můj business model ten úplně nejlepší, neměl bych se s někým spojit apod.? Osobně nad těmito věcmi dost často přemýšlím a dokonce i řeším, zda by pro mne bylo výhodné se spojit s byznys andělem.

Myslím, že je dost rozhodující, zda startup je závislý pouze na cizí pomoci, nebo o této možnosti spojit se s andělem pouze uvažuje a jede dál. V některých věcech třeba ve své firmě jsem si vždy nebyl jistý, zda dělám vše úplně nejlépe. Mnohdy jsem dělal šílené množství věcí navíc a složitě. Vzpomenu si vždy na své začátky na běžkách, když ten pohyb byl pro mne obrovsky složitý. Nakonec jsem se naučil, že pohyb na lyžích je úplně jednoduchý a lidé to na začátku většinou vzdají proto, že nenaučí své svaly dělat jednoduché pohyby, i když to nejdříve bolí.

Uplně stejné je to s podnikáním. Když zjistíte, že nějaký průšvih se stane jednou, dvakrát, třikrát, tak si na něj už pomalu zvyknete a nemáte žádné nervy. To je asi nejhorší - nervovat se. Tím, že pracuju v dopravě, nervy jsou na denním pořádku. Firma se na tyto každodenní manévry musela připravit a stejně často do zatáčky nevidíte, takže je nejlepší se se vším vypořádat už předem.

Občas slyším obavy začínajících podnikatelů (třeba v Den D), že je nutné projekt zainvestovat co nejdříve, jinak přijde konkurence a všechno rozjede sama. Ano, může se to stát, ale když se ohlédnete po roce, jakou námahu Vás všechno stálo, konkurenci, "která chce vše sebrat", spíše politujete a řeknete si, že byste nechtěli být v jejich kůži. S konkurencí jsem se naučil po čase pracovat, protože některé věci oni umí třeba lépe, než kdybych se s nimi mordoval celý den. Proč to dělám? Nemám stres a ve čtyři hodiny to zabalím a jedu třeba na kolo.

Přesto se jednou dostanete do bodu, kdy chcete zákazníkům nabídnout více, získat další slevy u dodavatelů tím, že jim budete tvořit větší obraty a slevy tím pádem budete moci přesunout na své zákazníky. Když nabízíte další slevy, přijde opět i více zákazníků a tím se celý proces umocňuje. V této fázi si myslím, že by firma měla začít hledat byznys anděla (pokud není dostatečně silná). Mám na mysli běžnou firmu, která nevyvíjí léky nebo jiné převratné objevy. Tyto firmy by asi měly jít přímo za venture kapitalisty. Před týdnem jsem hovořil se zástupcem německého fondu Venture+ a vysvětloval mi, jak spolupráce funguje a zdá se mi to o mnoho složitější než andělské financování.

Jaké máte zkušenosti vy?

1 komentářů:

John řekl(a)...

Pekne.. takto to presne je.

Okomentovat